wtorek, 25 maja 2021

Famur - raport kwartalny 1Q 21

 Famur dziś opublikował raport kwartalny za 1 kwartał 2021r. który w skrócie przeanalizuję i wypiszę najważniejsze rzeczy jako, że spółka jest aktualnie w moim portfelu. Postaram się przeanalizować raport pod kątem akcjonariusza i tego jakie mam wobec niego uczucia, więc opinia może nie być obiektywna.


Na początek zacznę od postaw czyli od wyników finansowych a prezentują się następująco:

w milionach złotych 

3 miesiące do         31.03.2021               31.03.2020     (zmiana procent)

Przychody                   274                            344                 -20%

Zysk netto                    39                              52                   -25% 

Dług netto                  -489                            -420


Na pierwszy rzut oka widać, że spadły przychody o 20% i zysk netto o 25%, mimo to uważam, że jest to zadowalający wynik jak na aktualne trudne okoliczności w branży energetycznej i górniczej, spowodowane pandemią oraz zmian zachodzących w tych branżach z powodu redukcji emisji gazów cieplarnianych. Przypominam, ze w 2017r. przy wycenie za akcje na poziomie ponad 6zł/akcja zysk netto za cały rok 2017 wynosił 57 mln złoty, więc aktualnie przy dużo niższej cenie za akcje zysk netto na poziomie 39 mln na za tylko pierwszy kwartał uważam za zadowalający.

Oprócz tego dług netto powiększył się o 69 mln złoty, jednak przy ilości środków pieniężnych jakie posiada spółka, to ciągle bezpieczny poziom zadłużenia.

Następnie z części merytorycznej raportu dowiadujemy się z wypowiedzi prezesa dowiadujemy się co spowodowało spadek przychodów a głównym powodem była wcześniej wspomniana pandemia, która utrudniła handel zagraniczny przez odbywane kwarantanny, spadek ilości zamówień oraz ogólne zamrożenie gospodarcze na świecie. Cytując prezesa ,,Przykładem jest kontrakt z grudnia 2020 roku na dostawę maszyn górniczych przeznaczonych do eksploatacji na terytorium Federacji Rosyjskiej w kopalni węgla koksującego "Inaglinskij", wchodzącej w skład OOO “UK KOLMAR". Pierwotny termin realizacji ustalony na czwarty kwartał 2021 r. został przez Zamawiającego przesunięty o minimum 6 miesięcy na skutek trwającej pandemii ''.

Kolejnymi informacjami są - niewielka redukcja zatrudnienia, wzrost cen stali i węgla energetycznego co też przełożyło się na wyniki spółki w 1 kwartale.

Kolejną bardzo ważną informacją jest rezygnacja wejścia w sektor HRM (hard rock mining)- jak tłumaczy prezes: Ostatecznie biorąc pod uwagę skalę i szybkość zachodzących zmian w całym sektorze górniczym, podjęliśmy decyzję o rezygnacji z kierunku rozwoju w HRM. W obecnej sytuacji inwestycja w ten obszar działalności pociągałaby za sobą szereg nieakceptowalnych dla Grupy ryzyk, m.in.: wzrost ryzyka ESG, brak uzyskania odpowiedniej skali dywersyfikacji, zbyt niskie synergie technologicznoproduktowe w wyniku przyspieszonej redukcji roli sektora górnictwa węglowego w Polsce i zagranicą oraz brak uzyskania satysfakcjonującej rentowności.

Rezygnacja z wejścia w ten sektor skutkuje skupieniem się na obszarze energii odnawialnej, co moim zdaniem jest dobrym kierunkiem i bez wątpienia przyszłościowym. W raporcie dowiadujemy się, że spółka chce rozwijać się w tym kierunku i dywersyfikować swoje przychody włączając w to energię odnawialną.

Dowiadujemy się też, że są postępy w inwestycji w farmę fotowoltaiczną i tutaj znowu cytując z raportu: 

W okresie od stycznia do 13 maja 2021 roku podjęto następujące działania związane z budową segmentu OZE w Grupie FAMUR: 

• Finalizowana jest umowa o współpracy z TDJ, w zakresie wspólnej inwestycji i budowy - na bazie połączonych zasobów - znaczącego gracza w tym perspektywicznym obszarze energetyki solarnej.

 • Zakupiono projekty fotowoltaiczne, na różnym stopniu rozwoju o łącznej mocy ok 85 MW.

 • Udzielono finansowania operacyjnego w formie pożyczek do spółek PV na realizację budowy farm. Powyższe pożyczki mają charakter krótko i średnioterminowy i zostaną spłacone z pozyskanego przez te spółki finansowania zewnętrznego w ramach „Project Finance”.

 • Korzystając ze skali, efektywności i doświadczenia Grupy FAMUR w zarządzaniu logistyką dostaw, zabezpieczono dostawy niezbędnych komponentów fotowoltaicznych takich jak panele, kontenerowe stacje transformatorowe, inwertery, konstrukcje i okablowanie, które następnie są odsprzedawane spółkom celowym z przeznaczeniem na budowę farm. 

Podsumowując - raport pomimo informacji o rezygnacji wejścia w sektor HRM oraz spadków przychodu na poziomie 20 procent uważam za umiarkowanie pozytywny. Spółka ciągle generuje zyski, ma bezpieczny poziom zadłużenia a gospodarka zaczyna ożywać co może zwiastować lepsze czasy dla spółki w następnych kwartałach co powinno skutkować wzrostem wyceny na giełdzie.



Analiza: Black Sail Capital

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Krynicki Recykling SA

 Dziś weźmiemy pod lupę spółkę mniejszego kalibru niż zwykle, jednak spółkę, której wycena w ostatnim czasie bardzo mocno poszła do góry a m...