Do portfela inwestycyjnego GPW dołączyła największa aktualnie pozycja - spółka Famur.
Grupa Famur należy do czołówki światowych producentów maszyn i urządzeń górniczych, kompleksów do drążenia korytarzy, podziemnych systemów transportowych oraz maszyn dla górnictwa, transportu i przeładunku towarów.
Źródło: Bankier.plAktualna wycena jest na poziomie 2,38zł za akcje (na dzień 24.05).
Wskaźniki Cena/Zysk : 7,30
Cena/ Wartość Księgowa : 0,79
Wskaźniki te między innymi świadczą o tym, że spółka jest niedowartościowana.
Źródło: famur.comPrzychody i zysk netto spółki jest specyficzny, gdyż spółka ma mocne powiązania z branżą górniczą i energetyczną, ale spółka regularnie generuje zysk, za 2020r na poziomie 190mln zysku netto. Co ciekawe w 2017 roku gdzie cena spółki sięgała ponad 6zł za akcje zysk wynosił zaledwie 57 mln netto.
W 2019 roku spółka wypłaciła 53gr dywidendy na akcje co dawało ok 25 procent zysku z inwestycji z samej dywidendy. Za 2020r spółka zamierza zatrzymać zyski w celu poprawy kondycji finansowej, która swoją drogą jest też przyzwoita, dług nie przekracza połowy kapitału własnego.
Famur ma ponad 100 lat doświadczenia w swojej branży, działa w kilku krajach na całym świecie oraz aktualnie została ustalona strategia na lata 2019-2023, która ma na celu utrzymanie pozycji lidera w kraju, zdywersyfikowanie swojego dochodu, inwestycja w sektor energii odnawialnej i rozważanie wejścia w hard-rock mining.
Żeby post nie był pisany tylko przez różowe okulary to dodam, że minusem jest mocne powiązanie z branżą górniczą oraz energetyczna spółki, która jest specyficzna i niepewna, tymbardziej z aktualnymi dużymi zmianami które się dzieją w tym sektorze.
Podsumowując: Bardzo solidna, niedowartościowana spółka zakupiona na średni/długi termin, z przejrzystym planem rozwoju na przyszłe lata, generująca regularnie zyski i okazjonalnie wypłacającą sowite dywidendy.
25 maja (jutro) ma pojawić się raport za 1 kwartał, którego analizę opublikuję na blogu.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz