W dzisiejszym poście omówię aktualną sytuacje na rynkach finasowych, przeanalizuje tego przyczyny i możliwe dalsze scenariusze oraz przedstawię swoją opinie na ten temat.
Ostatnie dni na giełdach światowych były dość emocjonujące, indeksom na całym świecie towarzyszyły spore spadki, co za tym idzie, wiele inwestorów prawdopodobnie straciło pieniądze, nerwy i być może oszczędności jakie wpłacili na giełdę.
Główne indeksy zanotowały spore korekty widoczne na poniższych wykresach:
Na amerykańskim SP500 zostało przebite ważne wsparcie, które trzymało od początku 2021 roku, natomiast indeks DAX i WIG aktualnie znajdują się na ważnym wsparciu, którego przebicie może być zwiastunem dalszych spadków.
Póki co krachem tego nie można nazwać, a conajwyżej większą korektą, która zawsze towarzyszy przy wzrostach. Krach może dopiero nastąpić, jednak czy do tego dojdzie prawdopodobnie nie wie nawet sam Warren Buffet. Jedyne co inwestor może zrobić w takiej sytuacji to być gotowy na taką ewentualność.
Jedynymi zagrożeniami, które mogłyby spowodować wcześniej wspomniany krach są:
- konflikt Rosyjsko - Ukraiński i widmo wojny
- nowe mutacje koronawirusa i kolejne lockdowny (które raczej nie wystąpią już na taką skale jak kiedyś)
- kryzys energetyczny na całym świecie
Są to moim zdaniem jedyne poważniejsze powody dla których giełda mogłaby się gwałtownie załamać w następnym czasie. Trzeba przyznać natomiast, że giełda od krachu w 2020 roku spowodowanego pandemią mocno rosła do góry i może się okazać, że po prostu się przegrzała i potrzebuje spadków lub nawet krótszej bądź dłuższej bessy.
Co można zrobić by uchronić swój kapitał podczas krachu i bessy?
Widmo krachu i wielkich strat prześladuje większość inwestorów, którzy martwią się o swoje pieniądze i stracone oszczędności. Jak uchronić się przed dużymi stratami, a nawet jak wyjść zwycięską ręką z krachu?
1. Najważniejszy jest kapitał
Podczas gwałtownych krachów, rynków niedzwiedzia i dużych spadków najważniejsze jest, żeby przygotować kapitał na przyszłe przeceny, okazję giełdowe i uchronić go przed spadkami na praktycznie wszystkich walorach na giełdzie. Jeśli nasz portfel składa się głównie z akcji a w małym stopniu gotówki, to lepiej zamknąć część pozycji lub je zmniejszyć, tak aby gotówka stanowiła znaczną pozycję w naszym portfelu.
2. Obserwuj sytuacje na świecie, notowania indeksów i analizuj co wywołuje panikę
Bardzo ważne, żebyśmy byli świadomi tego co powoduje aktualny słaby sentyment na rynkach, czego boją się inwestorzy i co jest przyczyną wielkich spadków. Pomoże nam to w następnym podpunkcie czyli doborze właściwych spółek.
3. Stwórz listę spółek / indeksów, które chcesz kupić po niższych cenach
Podczas gwałtownych krachów spada dosłownie wszystko. Kluczem jest znalezienie spółek, które pomimo spadków, w dalszym horyzoncie czasowym będą się rozwijać, nawet jeśli aktualna sytuacja zada im spory cios. Najlepiej znaleźć solidne spółki z dobrą płynnością finansową i takie na które mocno nie wpływa aktualna przyczyna kryzysu. (Np. spółki lotnicze były raczej złym pomysłem na zakup podczas pandemii). Więcej informacji o tym jak znaleźć i przeanalizować takie spółki znajduje się na blogu. Warto też przeznaczyć część kapitału na zakup ETF na indeksy, np na amerykański SP500.
4. Cierpliwość jest kluczem
Jak mawiał Warren Buffet - " giełda to miejsce w ,którym pieniądze płyną od niecierpliwych do cierpliwych". Jeśli już znajdziemy swoje pewne, solidne spółki, indeksy, których jesteśmy w 100 procentach pewni to zaczynamy zakup akcji po czym przysłowiowo "siadamy na dupie" i cierpliwie czekamy na rozwój sytuacji. W długim terminie indeksy rosną, firmy się rozwijają i jeśli wybraliśmy prawidłowo to z biegiem czasu i powrotem do normalności powinniśmy być zyskowni.
Na koniec klasyczny cytat Warrena, który często powtarzam ale podczas krachów ma największe znaczenie - BE FEARFUL WHEN OTHERS ARE GREEDY, BE GREEDY WHEN OTHERS ARE FEARFUL.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz